Festo 1451964. Coupling EAMC-20-30-6-10
€53.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1451964
Manufacturer Nr.
EAMC-20-30-6-10
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€53.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8067262. Switch lug EAPM-L2-80-SLS
€23.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063452. Axial kit EAMM-A-L27-60RA
€132.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 6 mm |
| Mounting diameter 2 | 10 mm |
| Size | 20 |
| Nominal length | 30 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 9000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 1.06 kgmm² |
| Transmittable torque | 2.3 Nm |
| Product weight | 20 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-20-30-6-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568106119 |
| Weight | 0.020000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











