Festo 1465541. Parallel kit EAMM-U-145-D100-140A-188
€1,070.70
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1465541
Manufacturer Nr.
EAMM-U-145-D100-140A-188
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,070.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1096387. Covering EASC-H1-25-100
€155.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8062830. Guide axis ELFC-KF-80-800
€467.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 145 |
| Mounting position | optional |
| Gear unit ratio | 1:1 |
| Max. rotational speed | 4000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 2270 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 2 Nm |
| Transmittable torque | 50 Nm |
| Product weight | 11800 g |
| Interface code, actuator | D100B |
| Interface code, motor in | 140A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-145-D100-140A-188 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568233129 |
| Weight | 13.000000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











