Festo 1259496. Three-point gripper DHDS-50-A-NC
€1,051.77
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1259496
Manufacturer Nr.
DHDS-50-A-NC
Three-point gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,051.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 540863. Three-point gripper HGDT-35-A-G1
€975.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3361480. Parallel gripper HGPL-14-40-A-B
€1,231.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 50 |
| Stroke per gripper jaws | 6 mm |
| Max. replacement accuracy | 0.2 mm |
| Max. angular gripper jaw backlash ax, ay | 0.2 deg |
| Max. gripper jaw backlash Sz | 0.02 mm |
| Rotationally symmetrical | 0.2 mm |
| Repetition accuracy, gripper | 0.04 mm |
| Number of gripper jaws | 3 |
| Mounting position | optional |
| Mode of operation | Double-acting |
| Gripper function | 3-point |
| Gripper force back-up | During closing |
| Design | Lever Force pilot operated motion sequence |
| Position detection | Via proximity switch |
| Symbol | 00995947 |
| Operating pressure | 4 bar ... 8 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 4 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 73 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 50 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Suitability for the production of Li-ion batteries | Metals with more than 5% copper by mass are excluded from use. Exceptions are printed circuit boards, cables, electrical plug connectors and coils |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 6.18 kgcm² |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 250 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 24 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 24 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 24 Nm |
| Lubrication interval for guide components | 10 MioCyc |
| Max. mass per external gripper finger | 250 g |
| Product weight | 932 g |
| Type of mounting | Via female thread and dowel pin |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover cap | PA |
| Material housing | Hard anodised wrought aluminium alloy |
| Material gripper jaws | High-alloy stainless steel |
| Manufacturer Nr. | DHDS-50-A-NC |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568229337 |
| Weight | 1.000000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











