Festo 540868. Three-point gripper HGDT-50-A
€1,024.70
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-540868
Manufacturer Nr.
HGDT-50-A
Three-point gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,024.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1320803. Bellow gripper DHEB-22-E-U-S-L
€281.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560233. Parallel gripper HGPT-63-A-B-F-G2
€1,448.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 50 |
| Stroke per gripper jaws | 8 mm |
| Max. replacement accuracy | 0.2 mm |
| Max. angular gripper jaw backlash ax, ay | 0.1 deg |
| Max. gripper jaw backlash Sz | 0.05 mm |
| Rotationally symmetrical | 0.2 mm |
| Repetition accuracy, gripper | 0.03 mm |
| Number of gripper jaws | 3 |
| Mounting position | optional |
| Mode of operation | Double-acting |
| Gripper function | 3-point |
| Design | Wedge-shaped drive Force pilot operated motion sequence |
| Position detection | Via proximity switch |
| Symbol | 00991894 |
| Gripping force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 1041 N |
| Gripping force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 921 N |
| Operating pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Operating pressure of blocked air | 0 bar ... 0.5 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 4 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 85 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 75 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Gripper force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 347 N |
| Gripper force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 307 N |
| Mass moment of inertia | 11.05 kgcm² |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 1500 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 50 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 30 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 40 Nm |
| Lubrication interval for guide components | 5 MioCyc |
| Max. mass per external gripper finger | 160 g |
| Product weight | 1104 g |
| Type of mounting | Either: Via through-hole and dowel pin Via female thread and dowel pin |
| Pneumatic connection, blocked air | M5 |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Material cover cap | High-alloy stainless steel |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Coated with COMPCOTE |
| Material gripper jaws | Hardened steel |
| Manufacturer Nr. | HGDT-50-A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568179427 |
| Weight | 1.300000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











