Festo 1320823. Bellow gripper DHEB-14-E-U-S-P
€235.97
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1320823
Manufacturer Nr.
DHEB-14-E-U-S-P
Bellow gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€235.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1132957. Parallel gripper HGPD-80-A
€2,421.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1320797. Bellow gripper DHEB-63-E-D-E-P
€375.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 14 |
| Stroke of bellows | 7 mm |
| Min. ø to be gripped | 15 mm |
| Max. ø to be gripped | 19.5 mm |
| Mounting position | optional |
| Mode of operation | Single-acting Closed |
| Gripper function | Adaptive |
| Design | Contracting diaphragm Force pilot operated motion sequence |
| Guide | Basic guide |
| Position detection | Without |
| Operating pressure | 5 bar ... 8 bar |
| Reset pressure | 1 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 4 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 20 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 40 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Suitable for use with food | See supplementary material information |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Average replacement interval for the bellows | 1 MioCyc |
| Guide value for effective load | 0.15 kg |
| Product weight | 20 g |
| Type of mounting | Either: Via male thread Via lock nut |
| Pneumatic connection | M3 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material bellows | VMQ (silicone) |
| Material housing | Aluminium Anodised |
| Manufacturer Nr. | DHEB-14-E-U-S-P |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568230432 |
| Weight | 0.075000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









