Festo 1310181. Angle gripper DHWS-25-A-NC
€447.09
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1310181
Manufacturer Nr.
DHWS-25-A-NC
Angle gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€447.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560199. Parallel gripper HGPT-20-A-B-G1
€652.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560177. Three-point gripper HGDT-25-A-F
€875.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 25 |
| Max. replacement accuracy | 0.2 mm |
| Max. opening angle | 40 deg |
| Rotationally symmetrical | 0.2 mm |
| Repetition accuracy, gripper | 0.04 mm |
| Number of gripper jaws | 2 |
| Mounting position | optional |
| Mode of operation | Double-acting |
| Gripper function | Angle |
| Gripper force back-up | During closing |
| Design | Lever |
| Position detection | Via proximity switch |
| Symbol | 00991895 |
| Operating pressure | 4 bar ... 8 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 3 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 106 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 59 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Suitability for the production of Li-ion batteries | Metals with more than 5% copper by mass are excluded from use. Exceptions are printed circuit boards, cables, electrical plug connectors and coils |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 0.64 kgcm² |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 90 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 3.6 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 3.6 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 3.6 Nm |
| Product weight | 265 g |
| Type of mounting | Either: Via female thread and centring sleeve Via through-hole and centring sleeve |
| Pneumatic connection | M5 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover cap | PA |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Hard anodised |
| Material gripper jaws | High-alloy steel |
| Manufacturer Nr. | DHWS-25-A-NC |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568229696 |
| Weight | 0.320000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










