Festo 558313. Coupling EAMC-42-66-11-12
€57.55
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558313
Manufacturer Nr.
EAMC-42-66-11-12
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€57.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 530088. Coupling EAMC-30-35-6.35-8
€69.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 123851. Coupling EAMC-40-66-12-20
€93.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 11 mm |
| Mounting diameter 2 | 12 mm |
| Size | 42 |
| Nominal length | 66 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 45.5 kgmm² |
| Transmittable torque | 17 Nm |
| Product weight | 166 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-42-66-11-12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568096809 |
| Weight | 0.230000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










