Festo 558314. Coupling EAMC-42-50-12-24
€65.48
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558314
Manufacturer Nr.
EAMC-42-50-12-24
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€65.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560693. Motor flange EAMF-A-38A-87A
€66.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2733791. Seal-SET EADS-F-D50-80P
€70.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 12 mm |
| Mounting diameter 2 | 24 mm |
| Size | 42 |
| Nominal length | 50 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 34.8 kgmm² |
| Transmittable torque | 17 Nm |
| Product weight | 130 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-42-50-12-24 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568096816 |
| Weight | 0.135000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











