Festo 558033. Centring ring EAML-95-5,8-95
€72.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558033
Manufacturer Nr.
EAML-95-5,8-95
Centring ring
Frequently Bought Together
-
This Item:
€72.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1354097. Clamping sleeve EAMH-60-8-C18.1-P
€73.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8058952. Parallel kit EAMM-U-70-D40-60RA-96
€696.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 95 mm |
| Mounting position | optional |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 32 g |
| Interface code, actuator | K95 |
| Interface code, clutch housing | 95A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAML-95-5,8-95 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568096694 |
| Weight | 0.033000 |
| HS-Code | 73182100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










