Festo 567471. Pressure sensor SDE5-D10-NF-Q6E-V-K
€79.41
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-567471
Manufacturer Nr.
SDE5-D10-NF-Q6E-V-K
Pressure sensor
Frequently Bought Together
-
This Item:
€79.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8003347. Pressure sensor SPAU-V1R-T-G18M-LK-V-M12D
€122.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022786. Pressure sensor SPAW-B11R-G12M-2PA-M12
€312.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00992257 |
| Approval | RCM trademark c UL us - Recognized (OL) |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Piezoresistive pressure sensor |
| Start value for pressure measuring range | 0 bar |
| End value for pressure measuring range | 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| Media temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Repetition accuracy in ± %FS | 0.3 %FS |
| Temperature coefficient in ± %FS/K | 0.05 %FS/K |
| Analogue output | 0 - 10 V |
| Output characteristic curve start value | 0 V |
| Output characteristic curve end value | 10 V |
| Accuracy analogue output in ± %FS | 3 %FS |
| Linearity error in ± %FS | 0.3 %FS |
| Short circuit current rating | yes |
| Operational voltage range DC | 15 V ... 30 V |
| Reverse polarity protection | For all electrical connections |
| Electrical connection | 3-wire Cable To EN 60947-5-2 |
| Cable length | 2.5 m |
| Type of mounting | With accessories |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | QS-6 |
| Product weight | 47 g |
| Material housing | PA POM |
| Ready status indication | Green LED |
| Degree of protection | IP40 |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Manufacturer Nr. | SDE5-D10-NF-Q6E-V-K |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568215460 |
| Weight | 0.075000 |
| HS-Code | 90262020 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









