Festo 551005. Coupling EAMC-42-50-12-19
€116.59
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-551005
Manufacturer Nr.
EAMC-42-50-12-19
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€116.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063539. Axial kit EAMM-A-M43-40G
€156.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1354105. Clamping sleeve EAMH-110-16-C34-P
€95.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 12 mm |
| Mounting diameter 2 | 19 mm |
| Size | 42 |
| Nominal length | 50 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 34.8 kgmm² |
| Transmittable torque | 17 Nm |
| Product weight | 138 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-42-50-12-19 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568193355 |
| Weight | 0.140000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











