Festo 545240. Moment compensator FKC-50/63
€124.06
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-545240
Manufacturer Nr.
FKC-50/63
Moment compensator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€124.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 13240. Push-on flange FWSR-25
€47.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2305778. Self-aligning rod coupler CRFK-M10X1,25
€112.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 50/63 |
| Radial deviation +/- | 4 mm |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Max. permissible short-term load in force direction +/- | 5000 N |
| Max. permissible long-term load in force direction +/- | 5000 N |
| Product weight | 1200 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material bolt | High-alloy steel |
| Material joint | High-alloy steel |
| Material thread piece | Steel |
| Material plate | Cast aluminium |
| Material lock | Spring steel |
| Manufacturer Nr. | FKC-50/63 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568184117 |
| Weight | 1.100000 |
| HS-Code | 84833080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










