Festo 15233. Moment compensator FKG-16-B
€113.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-15233
Manufacturer Nr.
FKG-16-B
Moment compensator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€113.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 535555. Clamping finger CLR-50/63-FS
€45.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 195582. Rod eye CRSGS-M10X1,25
€78.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 16 |
| Radial deviation +/- | 1 mm |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -20 °C ... 120 °C |
| Max. permissible long-term load in force direction +/- | 240 N |
| Product weight | 257 g |
| Material driver | Anodised wrought aluminium alloy Galvanised steel |
| Material clevis | Steel Galvanised |
| Material slip piece | Brass |
| Manufacturer Nr. | FKG-16-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568112691 |
| Weight | 0.260000 |
| HS-Code | 84833080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











