Festo 564996. Axial kit EAMM-A-P8-38A-70A
€138.30
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-564996
Manufacturer Nr.
EAMM-A-P8-38A-70A
Axial kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€138.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 570840. Covering EASC-G1-75-300-F
€179.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022147. Seal-SET EADS-F-D80-80G
€72.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Transmittable torque | 12.5 Nm |
| Product weight | 200 g |
| Interface code, actuator | P8-38A |
| Interface code, motor in | 70A |
| Interface code, clutch housing | 38A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-A-P8-38A-70A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568212117 |
| Weight | 0.250000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











