Festo 550244. Solenoid valve CPE14-M1CH-5/3ES-1/8
€203.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-550244
Manufacturer Nr.
CPE14-M1CH-5/3ES-1/8
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€203.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 170297. Solenoid valve CPE18-M2H-5/3E-QS-10
€233.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 170354. Solenoid valve CPE24-M3H-5/3BS-QS-12
€268.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/3 exhausted |
| Type of actuation | Electric |
| Construction width | 14 mm |
| Standard nominal flow rate | 700 l/min |
| pneumatic working port | G1/8 |
| Operating voltage | 24V DC |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 10 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Maritime classification | See certificate |
| Degree of protection | IP65 IP67 With plug socket To IEC 60529 |
| Nominal size | 6 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | Detenting via accessory Non-detenting |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | External |
| Flow direction | Reversible |
| Symbol | 00991032 |
| Valve position code | Inscription label holder |
| lap | Positive overlap |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Switching time off | 42 ms |
| Switching time on | 20 ms |
| Duty cycle | 100% |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 1200 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 900 µs |
| Characteristic coil data | 24 V DC: 1.28 W |
| Permissible voltage fluctuations | -15%/+10% |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Vibration resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Max. tightening torque connector | 0.4 Nm |
| Product weight | 120 g |
| Electrical connection | 4-pin M8x1 |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pilot exhaust port 82 | M3 |
| Pilot exhaust port 84 | M3 |
| Pilot air port 12 | M3 |
| Pilot air port 14 | M3 |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 4 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 5 | G1/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | CPE14-M1CH-5/3ES-1/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568192266 |
| Weight | 0.135000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











