Festo 163168. Solenoid valve CPE24-M1H-3OLS-3/8
€142.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-163168
Manufacturer Nr.
CPE24-M1H-3OLS-3/8
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€142.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 196912. Solenoid valve CPE14-M1BH-5L-QS-8
€128.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 163767. Solenoid valve CPE18-M2H-5JS-1/4
€188.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2 open, single solenoid |
| Type of actuation | Electric |
| Construction width | 24 mm |
| Standard nominal flow rate | 3000 l/min |
| pneumatic working port | G3/8 |
| Operating voltage | 24V DC |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 10 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Pneumatic spring |
| Approval | c UL us - Recognized (OL) |
| Maritime classification | See certificate |
| Degree of protection | IP65 With plug socket To IEC 60529 |
| Nominal size | 11 mm |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | Detenting via accessory Non-detenting |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | External |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991402 |
| Valve position code | Inscription label holder |
| lap | Positive overlap |
| Pilot pressure | 0.25 MPa ... 1 MPa |
| Pilot pressure | 2.5 bar ... 10 bar |
| Switching time off | 33 ms |
| Switching time on | 50 ms |
| Duty cycle | 100% |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 3300 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 3100 µs |
| Characteristic coil data | 24 V DC: 1.5 W |
| Permissible voltage fluctuations | -15%/+10% |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Vibration resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 220 g |
| Electrical connection | Type C |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pilot exhaust port 82 | M5 |
| Pilot air port 12 | M5 |
| Pneumatic connection, port 1 | G3/8 |
| Pneumatic connection, port 2 | G3/8 |
| Pneumatic connection, port 3 | G3/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | CPE24-M1H-3OLS-3/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568133290 |
| Weight | 0.260000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











