Festo 549055. Regulator plate VMPA2-B8-R1C2-C-06
€147.35
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-549055
Manufacturer Nr.
VMPA2-B8-R1C2-C-06
Regulator plate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€147.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 561104. Sub-base VMPAL-AP-4X14-QS1/4"-2
€118.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 152422. Multi-pin CPV10-VI-P6-M7-B
€120.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Construction width | 21 mm |
| Mounting position | optional |
| Vertical pneumatic linkage | Pressure regulator for 1 |
| Controller function | Output pressure constant With secondary venting |
| Symbol | 00992000 |
| Selection of pressure gauge | Possible |
| Pressure regulation range | 0.5 bar ... 6 bar |
| Inlet pressure 1 | 0.5 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree of protection | IP65 To IEC 60529 |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Max. tightening torque | 0.65 Nm |
| Product weight | 180 g |
| Mounting with vertical stacking | On manifold sub-base |
| Pressure gauge connection | Via retaining clamp |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material control panel | PA |
| Material seals | NBR |
| Material regulator housing | PA |
| Manufacturer Nr. | VMPA2-B8-R1C2-C-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568190361 |
| Weight | 0.240000 |
| HS-Code | 84811099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










