Festo 543951. Mini slide DGSL-10-30-P1A
€581.55
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-543951
Manufacturer Nr.
DGSL-10-30-P1A
Mini slide
Frequently Bought Together
-
This Item:
€581.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 570167. Mini slide DGSL-8-20-EA
€449.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 544020. Mini slide DGSL-20-100-P1A
€883.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Stroke | 30 mm |
| Adjustable end position range/length front | 27.5 mm |
| Adjustable end position range/length rear | 20 mm |
| Piston diameter | 12 mm |
| Operating mode, drive unit | Yoke |
| Cushioning | Elastic cushioning rings/pads at both ends with fixed stop |
| Mounting position | optional |
| Guide | Ball bearing cage guide |
| Design | Yoke Piston Piston rod Slide |
| Position detection | Via proximity switch |
| Symbol | 00991263 |
| Operating pressure | 0.15 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | 1.5 bar ... 8 bar |
| Max. speed | 0.8 m/s |
| Repetition accuracy | ±0.01 mm |
| Mode of operation | Double-acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Impact energy in end positions | 0.04 J |
| Cushioning length | 3.4 mm |
| Max. force Fy | 1078 N |
| Max. force Fz | 1078 N |
| Max. moment Mx | 15 Nm |
| Max. moment My | 8 Nm |
| Max. moment Mz | 8 Nm |
| Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), return stroke | 51 N |
| Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), advance stroke | 68 N |
| Moving mass | 194 g |
| Product weight | 494 g |
| alternative connections | See product drawing |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection | M5 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover | Wrought aluminium alloy |
| Material seals | HNBR |
| Material housing | Wrought aluminium alloy |
| Material piston rod | High-alloy stainless steel |
| Manufacturer Nr. | DGSL-10-30-P1A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568182953 |
| Weight | 0.600000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









