Frequently Bought Together
-
This Item:
€19.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 534218. Silencer UC-M7-50
€4.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4131. Pressure indicator OH-22-RT
€43.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type of seal on screwed plug | No seal |
| Mounting position | optional |
| Design | Open silencer |
| Symbol | 00991473 |
| Operating pressure vacuum generator | 0 bar ... 8 bar |
| Operating pressure of vacuum generator | 0 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure of vacuum generator | 0 psi ... 116 psi |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Type of mounting | Screw-in |
| Product weight | 22.7 g |
| Pneumatic connection | G3/8 |
| Material shock absorber insert | PU foam |
| Material screwed plug | POM |
| Material housing | POM |
| Material inner tube | Wrought aluminium alloy |
| Manufacturer Nr. | UOM-3/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568049829 |
| Weight | 0.023000 |
| HS-Code | 84879090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










