Festo 546806. Sub-base VMPA1-AP-4-1-EMM-4
€61.58
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-546806
Manufacturer Nr.
VMPA1-AP-4-1-EMM-4
Sub-base
Frequently Bought Together
-
This Item:
€61.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8005152. Sub-base VMPA2-IC-AP-S-1-EX1E
€88.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo VMPAL-AP-4X14-QS6-2 (561092) Sub-Base
€118.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Width | 42 mm |
| Length | 107.3 mm |
| Grid dimension | 10.5 mm |
| Max. number of valve positions | 4 |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 10 bar |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 210 g |
| Pneumatic connection, port 2 | M7 |
| Pneumatic connection, port 4 | M7 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material sub-base | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | VMPA1-AP-4-1-EMM-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568092542 |
| Weight | 0.210000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











