Festo 540051. Solenoid valve VMPA2-M1H-W-PI
€92.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-540051
Manufacturer Nr.
VMPA2-M1H-W-PI
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€92.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 533348. Solenoid valve VMPA1-M1H-N-PI
€103.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 553257. Solenoid valve CPV10-M1H-2X3-GLS-K-M7
€141.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2 open, single solenoid |
| Type of actuation | Electric |
| Valve size | 20 mm |
| Standard nominal flow rate | 470 l/min |
| Operating voltage | 24V DC |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 10 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Pneumatic spring |
| Approval | c UL us - Recognized (OL) |
| Degree of protection | IP65 To IEC 60529 |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | Detenting Non-detenting |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Flow direction | Reversible |
| Symbol | 00991789 |
| lap | Positive overlap |
| Signal status display | yes |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Suitability for vacuum | yes |
| Standard nominal flow rate with QS-8 | 470 l/min |
| Standard nominal flow rate with QS-10 | 480 l/min |
| Switching time off | 22 ms |
| Switching time on | 13 ms |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 400 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 900 µs |
| Permissible voltage fluctuations | +/- 25% |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Vibration resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -20 °C ... 40 °C |
| Media temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Relative air humidity | Max. 90% at 40°C |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Max. tightening torque for valve mounting | 0.65 Nm |
| Product weight | 100 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | VMPA2-M1H-W-PI |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568178369 |
| Weight | 0.115000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










