Festo 550698. Solenoid valve CPV10-M1H-2X3-OLS-M7-B-EX
€328.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-550698
Manufacturer Nr.
CPV10-M1H-2X3-OLS-M7-B-EX
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€328.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 573728. Solenoid valve VMPA14-M1H-I-PI
€105.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 578818. Solenoid valve VMPA14-M1HF-KS-PI
€114.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 2x3/2-way, open, monostable |
| Type of actuation | Electric |
| Valve size | 10 mm |
| Standard nominal flow rate | 400 l/min |
| pneumatic working port | M7 |
| Operating voltage | 24V DC |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Pneumatic spring |
| Degree of protection | IP50 |
| Nominal size | 4 mm |
| Exhaust-air function | Without flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | Detenting Non-detenting |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | External Internal |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991811 |
| lap | Positive overlap |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| b value | 0.4 |
| C value | 1.6 l/sbar |
| Switching time off | 37 ms |
| Switching time on | 17 ms |
| Duty cycle | 100% in conjunction with holding current reduction |
| Required current consumption | 0.016 A |
| Max. input power Pi | 0.76 W |
| Max. input voltage Ui | 32 V |
| Max. input current Ii | 0.2 A |
| Effective internal inductivity Li | Negligibly low |
| Effective internal capacitance Ci | Negligibly low |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -20 °C ... 40 °C |
| Media temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 70 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pilot air port 12/14 | Common line |
| Pilot exhaust port 82/84 | Common line |
| Pneumatic connection, port 1 | Common line |
| Pneumatic connection, port 11 | Common line |
| Pneumatic connection, port 2 | M7 |
| Pneumatic connection 3/5 combined | Common line |
| Pneumatic connection, port 4 | M7 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | HNBR NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium Brass POM PPS Steel |
| Manufacturer Nr. | CPV10-M1H-2X3-OLS-M7-B-EX |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568192471 |
| Weight | 0.080000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










