Festo 542118. Measured-value transducer DADE-MVC-420
€346.70
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-542118
Manufacturer Nr.
DADE-MVC-420
Measured-value transducer
Frequently Bought Together
-
This Item:
€346.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 152646. Displacement encoder MLO-POT-300-LWG
€740.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 192214. Displacement encoder MLO-POT-150-LWG
€668.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Diagnostic function | Display via LED |
| Mounting position | optional |
| Short circuit current rating | yes |
| Reverse polarity protection | For PLC plug S1 |
| Repetition accuracy | Min. ± 0.1 mm |
| Analogue output | 4 - 20 mA To EN 61131-2 |
| Power supply requirements | PELV |
| Debounce time for inputs | 3 ms |
| Nominal operating voltage DC | 24 V |
| Power failure buffering for logic voltage | 10 ms |
| Residual ripple | 4 Vpp |
| Current consumption at nominal operating voltage | 20 mA ... 30 mA |
| Permissible voltage fluctuations | +/- 25% |
| Approval | RCM trademark |
| KC mark | KC-EMV |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -20 °C ... 70 °C |
| Relative air humidity | 95 % Non-condensing |
| Degree of protection | IP65 IP67 |
| Ambient temperature | 0 °C ... 55 °C |
| Product weight | 128 g |
| Linearity error in ± %FS | 0.2 % |
| Characteristic for outputs | To EN 61131-2 |
| Characteristic for inputs | To EN 61131-2 |
| Switching logic for inputs | PNP (positive switching) |
| Switching logic for outputs | PNP (positive switching) |
| Electrical connection measuring system | M12 Socket 8-pin |
| Electrical connection PLC | M12 Plugs 8-pin |
| Type of mounting | With through-hole |
| Material housing | PBT-reinforced |
| Manufacturer Nr. | DADE-MVC-420 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568179885 |
| Weight | 0.210000 |
| HS-Code | 85437090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









