Festo 6808. Stem actuated valve V-3-1/4-B
€103.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-6808
Manufacturer Nr.
V-3-1/4-B
Stem actuated valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€103.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 9830. end stop signal generator SDV-2-B
€120.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3192084. Hand lever valve VHER-P-H-B43U-B-G12
€183.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2-way, closed, monostable |
| Type of actuation | Mechanical |
| Standard nominal flow rate | 600 l/min |
| pneumatic working port | G1/4 |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 10 bar |
| Design | Poppet seat |
| Nominal size | 7 mm |
| Type of piloting | Direct |
| Symbol | 00991095 |
| Explosion protection | Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Actuating force | 70 N |
| Product weight | 130 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/4 |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | V-3-1/4-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568110956 |
| Weight | 0.115000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











