Festo 3629. Roller lever valve R-3-M5
€70.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3629
Manufacturer Nr.
R-3-M5
Roller lever valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€70.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 9694. Pneumatic limit valve RWN/O-3-1/8-B
€209.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8047094. Roller lever valve VMEF-R-M52-M-G14
€121.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2-way, closed, monostable |
| Type of actuation | Mechanical |
| Standard nominal flow rate | 80 l/min |
| pneumatic working port | M5 |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 8 bar |
| Design | Poppet seat |
| Nominal size | 2 mm |
| Type of piloting | Direct |
| Symbol | 00991097 |
| Explosion protection | Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Actuating force | 16.5 N |
| Product weight | 40 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection, port 1 | M5 |
| Pneumatic connection, port 2 | M5 |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast zinc |
| Manufacturer Nr. | R-3-M5 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568000462 |
| Weight | 0.042000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











