Festo 9545. Ball valve QH-1
€48.53
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-9545
Manufacturer Nr.
QH-1
Ball valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€48.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 153461. Check valve HB-1/2-QS-12
€55.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 11690. Check valve H-3/8-B
€37.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 2/2 double solenoid |
| Pneumatic connection, port 1 | G1 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1 |
| Type of actuation | Manual |
| Type of mounting | In-line installation |
| Standard nominal flow rate | 33000 l/min |
| Nominal size | 25 mm |
| Material housing | Brass |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Conforms to standard | ISO 228-1 |
| Design | Ball valve |
| Symbol | 00991458 |
| Nominal pressure PN | 30 |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-] Inert gases Water – no water vapour Neutral fluids Other media on request |
| Media temperature | -20 °C ... 150 °C |
| Product weight | 830 g |
| Material seals | FPM PTFE |
| Material ball | Brass, chrome-plated |
| Material shaft | Brass |
| Manufacturer Nr. | QH-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568065614 |
| Weight | 0.850000 |
| HS-Code | 84818081 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










