Festo 7451. PE converter PE-VK-5.1
€301.27
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-7451
Manufacturer Nr.
PE-VK-5.1
PE converter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€301.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 540203. Pressure sensor SDE3-D2D-B-HQ4-2P-M8
€189.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8035539. Pressure sensor SPAN-P10R-M5F-PNLK-PNVBA-L1
€109.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Conforms to standard | EN 60947-5-1 |
| Symbol | 00991470 |
| Approval | CCC |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK regulations for electrical equipment |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Pneumatic/electric pressure transducer |
| Operating pressure | 0 MPa ... 0.025 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 0.25 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| Ambient temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Switching output | Contacting |
| Switching function | Threshold value with fixed hysteresis |
| Switching element function | Changeover switch |
| Switch-on point | 5.0E-4 bar |
| Switch-off point | 1.0E-4 bar |
| Max. switching output voltage AC | 250 V |
| Max. switching output voltage DC | 250 V |
| Utilisation category - inductive load | AC-14 DC-13 |
| Utilisation category - resistive load | AC-12 DC-12 |
| Electrical connection | 4-wire Cable |
| Electrical connection 1, connection type | Cable |
| Electrical connection 1, connector system | Open end |
| Cable length | 1 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Type of mounting | With through-hole |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | M5 |
| Product weight | 250 g |
| Material housing | ABS Die-cast aluminium Anodised aluminium |
| Setting options | Permanently set |
| Degree of protection | IP62 |
| Insulation voltage | 2000 V |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Pollution degree | 3 |
| Manufacturer Nr. | PE-VK-5.1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568001544 |
| Weight | 0.240000 |
| HS-Code | 85365080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









