Festo 540203. Pressure sensor SDE3-D2D-B-HQ4-2P-M8
€189.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-540203
Manufacturer Nr.
SDE3-D2D-B-HQ4-2P-M8
Pressure sensor
Frequently Bought Together
-
This Item:
€189.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022760. Pressure sensor SPAW-P2R-G14F-2N-M12
€251.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8035553. Pressure sensor SPAN-B2R-Q4-PN-PN-L1
€94.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00991165 |
| Approval | RCM trademark c UL us - Recognized (OL) |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | 2 x relative pressure |
| Measurement method | Piezoresistive pressure sensor with display |
| Start value for pressure measuring range | 0 bar |
| End value for pressure measuring range | 2 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| Media temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Accuracy in ± % FS | 2 %FS |
| Switching output | 2xPNP |
| Switching function | Freely programmable |
| Switching element function | Switchable |
| Reproducibility of switching value | 0.3 % |
| Max. output current | 100 mA |
| Short circuit current rating | Pulsed |
| Operational voltage range DC | 15 V ... 30 V |
| Reverse polarity protection | For all electrical connections |
| Electrical connection 1, connection type | Plugs |
| Electrical connection 1, connector system | M8x1, A-coded, to EN 61076-2-104 |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 4 |
| Electrical connection 1, type of mounting | Screw-type lock |
| Electrical connection 1, connection pattern | 00991171 |
| Type of mounting | With through-hole With H-rail |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | QS-4 |
| Product weight | 37 g |
| Material housing | PA-reinforced PC |
| Display type | Illuminated LCD |
| Switching status indication | LCD yellow |
| Setting options | Teach-in |
| Protection against tampering | PIN code |
| Setting range threshold value | 0 % ... 100 % |
| Setting range hysteresis | 0 % ... 90 % |
| Degree of protection | IP65 |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Manufacturer Nr. | SDE3-D2D-B-HQ4-2P-M8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568178642 |
| Weight | 0.060000 |
| HS-Code | 90262020 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








