Festo 2111. One-way flow control valve GRR-1/2
€886.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2111
Manufacturer Nr.
GRR-1/2
One-way flow control valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€886.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 151182. Throttle valve GRLO-M5-PK-3-B
€19.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 152612. One-way flow control valve GR-1/8X2-B
€61.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | One-way flow control function |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/2 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/2 |
| Adjustment component | Roller lever |
| Type of mounting | With through-hole |
| Standard nominal flow rate in flow control direction | 1300 l/min |
| Standard nominal flow rate in blocked direction | 1250 l/min |
| Operating pressure | 0.3 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Material housing | Wrought aluminium alloy |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991465 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 735 g |
| Manufacturer Nr. | GRR-1/2 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568000110 |
| Weight | 0.700000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










