Festo 133141. Flow control/silencer VFFK-C-K-M7-P
€10.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-133141
Manufacturer Nr.
VFFK-C-K-M7-P
Flow control/silencer
Frequently Bought Together
-
This Item:
€10.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 151172. One-way flow control valve GRLA-1/4-B
€25.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 193142. One-way flow control valve GRLA-1/8-QS-3-D
€12.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Sound pressure control function |
| Selection of additional functions | With silencer |
| Pneumatic connection, port 1 | M7 |
| Adjustment component | Knurled screw |
| Type of mounting | Screw-in |
| Standard flow rate 0.6->0 MPa (6->0 bar, 87->0 psi) | 0 l/min ... 100 l/min |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Type of seal on screwed plug | Sealing ring |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991451 |
| Operating pressure complete temperature range | 0 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Nominal torque | 3.8 Nm |
| Tolerance for nominal tightening torque | ± 20% |
| Product weight | 5.8 g |
| Material shock absorber insert | PE |
| Material screwed plug | Nickel-plated brass |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material adjusting screw | Nickel-plated brass |
| Manufacturer Nr. | VFFK-C-K-M7-P |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568030216 |
| Weight | 0.007000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











