Festo 3720. One-way flow control valve GR-1/2
€125.28
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3720
Manufacturer Nr.
GR-1/2
One-way flow control valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€125.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 534338. One-way flow control valve GRLA-1/4-QS-6-RS-D
€17.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 7456. Barbed Y connector with restrictor Y-PK-3-D
€3.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | One-way flow control function |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/2 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/2 |
| Adjustment component | Knurled screw |
| Type of mounting | With through-hole |
| Standard nominal flow rate in flow control direction | 1620 l/min |
| Standard nominal flow rate in blocked direction | 2760 l/min |
| Operating pressure | 0.1 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | -20 °C ... 75 °C |
| Material housing | Die-cast zinc |
| Explosion protection | The information in the certificate must be observed! Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991453 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -20 °C ... 75 °C |
| Product weight | 517 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material adjusting screw | Brass |
| Manufacturer Nr. | GR-1/2 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568000509 |
| Weight | 0.500000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











