Festo 527562. Solenoid valve CPVSC1-M1H-K-P-Q4C
€92.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-527562
Manufacturer Nr.
CPVSC1-M1H-K-P-Q4C
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€92.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 548061. Solenoid valve CPVSC1-M1HT-K-H-Q4C
€91.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 547329. Solenoid valve CPVSC1-M1LH-D-H-Q4C
€98.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2-way, closed, monostable |
| Type of actuation | Electric |
| Valve size | 10 mm |
| Standard nominal flow rate | 170 l/min |
| pneumatic working port | QS-4 |
| Operating voltage | 22V DC |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 0.7 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 7 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Pneumatic spring |
| Degree of protection | IP40 |
| Exhaust-air function | Without flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | Detenting Non-detenting |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | External |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991401 |
| lap | Positive overlap |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.7 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 7 bar |
| Switching time off | 10 ms |
| Switching time on | 10 ms |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 400 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 200 µs |
| Characteristic coil data | 22 V DC: 1.0 W |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Vibration resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 30.5 g |
| Electrical connection | 2-pin Plugs |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pilot exhaust port 82/84 | Common line |
| Pneumatic connection, port 1 | Common line |
| Pneumatic connection, port 2 | QS-4 |
| Pneumatic connection 3/5 combined | Common line |
| Pneumatic connection, port 4 | QS-4 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | CPVSC1-M1H-K-P-Q4C |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568162863 |
| Weight | 0.044000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










