Festo 536030. Pneumatic valve VL/O-3-1/2-EX
€209.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-536030
Manufacturer Nr.
VL/O-3-1/2-EX
Pneumatic valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€209.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 10165. Pneumatic valve JH-5-1/2
€266.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 6420. Solenoid valve MFH-5-1/2
€288.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2-way, monostable, open/closed |
| Type of actuation | Pneumatic |
| Construction width | 52 mm |
| Standard nominal flow rate | 3700 l/min |
| pneumatic working port | G1/2 |
| Operating pressure | -0.095 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 10 bar |
| Design | Poppet seat |
| Type of reset | Mechanical spring |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU Explosion Protection Directive (ATEX) |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK EX instructions |
| ATEX category gas | II 2G |
| ATEX category dust | II 2D |
| Explosion ignition protection type for gas | Ex h IIC T4 Gb |
| Explosion ignition protection type for dust | Ex h IIIC T130°C Db |
| Explosion ambient temperature | -10°C <= Ta <= +60°C |
| Explosion protection certification outside the EU | EPL Db (GB) EPL Gb (GB) |
| Nominal size | 14 mm |
| Grid dimension | 69 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | None |
| Type of piloting | Direct |
| Pilot air supply | External |
| Flow direction | Reversible |
| Symbol | 00991030 |
| lap | Underlap |
| Pilot pressure | 0.1 MPa ... 1 MPa |
| Pilot pressure | 1 bar ... 10 bar |
| b value | 0.3 |
| Switching time off | 30 ms |
| Switching time on | 17 ms |
| Explosion protection | Zone 1 (ATEX) Zone 1 (UKEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 21 (UKEX) Zone 22 (ATEX) |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -20 °C ... 60 °C |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 860 g |
| Type of mounting | Either: On manifold rail With through-hole |
| Breather connection | M5 |
| Pilot air port 110 | G1/4 |
| Pilot air port 12 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/2 |
| Pneumatic connection, port 11 | G1/2 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/2 |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/2 |
| Pneumatic port 33 | G1/2 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | VL/O-3-1/2-EX |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568170592 |
| Weight | 0.800000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











