Festo 6420. Solenoid valve MFH-5-1/2
€288.97
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-6420
Manufacturer Nr.
MFH-5-1/2
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€288.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 536031. Pneumatic valve VL/O-3-3/4-EX
€394.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 535915. Solenoid valve JMFH-5-1/8-S-EX
€201.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/2-way, monostable |
| Type of actuation | Electric |
| Construction width | 52 mm |
| Standard nominal flow rate | 3700 l/min |
| pneumatic working port | G1/2 |
| Operating voltage | Via solenoid coil, must be ordered separately |
| Operating pressure | 0.2 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | 2 bar ... 8 bar |
| Design | Poppet seat |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Approval | c UL us - Recognized (OL) |
| Degree of protection | IP65 |
| Nominal size | 14 mm |
| Grid dimension | 69 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | Detenting |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991035 |
| lap | Underlap |
| b value | 0.32 |
| Switching time off | 150 ms |
| Switching time on | 21 ms |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 2200 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 3700 µs |
| Characteristic coil data | See solenoid coil, to be ordered separately |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -20 °C ... 60 °C |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature | -5 °C ... 40 °C |
| Product weight | 1135 g |
| Electrical connection | Via F coil, to be ordered separately |
| Type of mounting | Either: On manifold rail With through-hole |
| Pilot exhaust port 84 | M5 |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/2 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/2 |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/2 |
| Pneumatic connection, port 4 | G1/2 |
| Pneumatic connection, port 5 | G1/2 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR TPE-U(PU) |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | MFH-5-1/2 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568001223 |
| Weight | 1.000000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











