Festo 188510. Solenoid valve MFH-5/2-D-1-FR-S-C
€97.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-188510
Manufacturer Nr.
MFH-5/2-D-1-FR-S-C
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€97.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 184508. Solenoid valve MEBH-5/2-D-3-ZSR-FR-C
€214.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 151848. Pneumatic valve VL-5/3G-D-2-C
€147.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/2-way, monostable |
| Type of actuation | Electric |
| Construction width | 42 mm |
| Standard nominal flow rate | 1200 l/min |
| pneumatic working port | Sub-base size 1 to ISO 5599-1 G1/4 |
| Operating voltage | Via solenoid coil, must be ordered separately |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 16 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Maritime classification | See certificate |
| Degree of protection | IP65 |
| Nominal size | 8 mm |
| Grid dimension | 43 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Conforms to standard | ISO 5599-1 |
| Manual override | Detenting via accessory Non-detenting |
| ISO code | 169 |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | External |
| Flow direction | Reversible |
| Symbol | 00991190 |
| lap | Positive overlap |
| Pilot pressure | 3 bar ... 10 bar |
| Switching time off | 45 ms |
| Switching time on | 16 ms |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 2200 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 3700 µs |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Vibration resistance | Transport application test with severity level 1 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Sound pressure level | 85 dB(A) |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient temperature | -5 °C ... 40 °C |
| Product weight | 390 g |
| Electrical connection | Via F coil, to be ordered separately |
| Type of mounting | On sub-base With through-hole |
| Pilot air port 12 | Sub-base size 1 to ISO 5599-1 |
| Pilot air port 14 | Sub-base size 1 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 1 | Sub-base size 1 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 2 | Sub-base size 1 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 3 | Sub-base size 1 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 4 | Sub-base size 1 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 5 | Sub-base size 1 to ISO 5599-1 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | HNBR NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | MFH-5/2-D-1-FR-S-C |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568149635 |
| Weight | 0.360000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










