Festo 14546. Solenoid valve MDH-5/3G-3/4-D-4
€561.46
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-14546
Manufacturer Nr.
MDH-5/3G-3/4-D-4
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€561.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 536015. Pneumatic valve J-5/2-D-3-C-EX
€192.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 151033. Solenoid valve JMFH-5/2-D-3-S-C
€269.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/3 closed |
| Type of actuation | Electric |
| Construction width | 76 mm |
| Standard nominal flow rate | 4800 l/min |
| pneumatic working port | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 G3/4 |
| Operating voltage | Via solenoid coil, must be ordered separately |
| Operating pressure | 3 bar ... 16 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Degree of protection | IP65 |
| Nominal size | 18 mm |
| Grid dimension | 82 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Conforms to standard | ISO 5599-1 |
| Manual override | Non-detenting |
| ISO code | 456 |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | Internal |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991080 |
| lap | Positive overlap |
| Switching time off | 290 ms |
| Switching time on | 85 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Sound pressure level | 85 dB(A) |
| Ambient temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Product weight | 2600 g |
| Type of mounting | On sub-base Via through-hole and screw |
| Pilot exhaust port 82 | M5 |
| Pilot exhaust port 84 | M5 |
| Pneumatic connection, port 1 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 2 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 3 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 4 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 5 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Aluminium |
| Manufacturer Nr. | MDH-5/3G-3/4-D-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568112530 |
| Weight | 2.000000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









