Festo 184507. Solenoid valve MEBH-5/2-D-3-ZSR-C
β¬243.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-184507
Manufacturer Nr.
MEBH-5/2-D-3-ZSR-C
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
β¬243.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 159703. Solenoid valve JMN1DH-5/2-D-2-C
β¬171.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 536025. Pneumatic valve VL-5/3B-D-1-C-EX
β¬116.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/2-way, monostable |
| Type of actuation | Electric |
| Construction width | 65 mm |
| Standard nominal flow rate | 4500 l/min |
| pneumatic working port | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 G1/2 |
| Operating voltage | 24V DC |
| Operating pressure | 0.2 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 2 bar ... 10 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Pneumatic spring |
| Degree of protection | IP65 |
| Nominal size | 14.5 mm |
| Grid dimension | 71 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Conforms to standard | ISO 5599-1 |
| Manual override | Non-detenting |
| ISO code | 351 |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | Internal |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991049 |
| Switching time off | 87 ms |
| Switching time on | 59 ms |
| Characteristic coil data | 24 V DC: 2.5 W |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 Β°C ... 50 Β°C |
| Ambient temperature | -10 Β°C ... 50 Β°C |
| Product weight | 1000 g |
| Electrical connection | M12x1 Central plug Round design |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pilot exhaust port 84 | Not ducted |
| Pneumatic connection, port 1 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 2 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 3 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 4 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 5 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | MEBH-5/2-D-3-ZSR-C |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568014438 |
| Weight | 0.950000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









