Festo 176036. Coupling EAMC-40-66-XX-15
€93.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-176036
Manufacturer Nr.
EAMC-40-66-XX-15
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€93.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562616. Sensor rail EAPR-S1-S-20-75
€34.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562679. Coupling EAMC-30-32-6.35-10
€60.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 2 | 15 mm |
| Size | 40 |
| Nominal length | 66 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 42.3 kgmm² |
| Product weight | 139 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-40-66-XX-15 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568143657 |
| Weight | 0.190000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











