Festo 123041. Coupling EAMC-30-35-6-8
€69.61
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-123041
Manufacturer Nr.
EAMC-30-35-6-8
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€69.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562632. Sensor rail EAPR-S1-S-46-600/640-S
€67.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8058969. Parallel kit EAMM-U-70-S48-60RA-96
€696.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 6 mm |
| Mounting diameter 2 | 8 mm |
| Size | 30 |
| Nominal length | 35 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 8000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 6.1 kgmm² |
| Transmittable torque | 7.5 Nm |
| Product weight | 45 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-30-35-6-8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568068288 |
| Weight | 0.055000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











