Festo 170239. Connecting cable KMPYE-AIF-1-GS-GD-0,3
€96.50
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-170239
Manufacturer Nr.
KMPYE-AIF-1-GS-GD-0,3
Connecting cable
Frequently Bought Together
-
This Item:
€96.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 170169. Mounting CP-TS-HS-35
€9.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 533780. Plug FBS-SUB-9-WS-PB-K
€56.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Conforms to standard | EN 61076-2-101 |
| Additional functions | Product-specific pin allocation |
| Cable designation | With accessories |
| Frequency of connection | 500 |
| Electrical connection 1, function | Field device side |
| Electrical connection 1, design | Round |
| Electrical connection 1, connection type | Socket |
| Electrical connection 1, cable outlet | Straight |
| Electrical connection 1, connector system | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 4 |
| Electrical connection 1, used connections/cores | 4 |
| Electrical connection 1, type of mounting | Screw-type lock with 18 mm A/F and longitudinal knurl |
| Electrical connection 1, connection pattern | 00995385 |
| Electrical connection 2, function | Controller side |
| Electrical connection 2, design | Round |
| Electrical connection 2, connection type | Plugs |
| Electrical connection 2, cable outlet | Straight |
| Electrical connection 2, connector system | M9x0.5 |
| Electrical connection 2, number of connections/cores | 7 |
| Electrical connection 2, used connections/cores | 6 |
| electrical connection 2, type of mounting | Screw-type lock |
| Electrical connection 2, connection pattern | 00995748 |
| Operational voltage range DC | 0 V ... 50 V |
| Current rating at 40° C | 1 A |
| Immunity to surge | 2 kV |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable characteristic | Suitable for energy chains |
| Test conditions cable | Test conditions on request |
| Bending radius, moving cable | 75 mm |
| Cable diameter | 5.6 mm |
| Cable structure | 8 x 0.24 mm² Shielded |
| Nominal cross section conductor | 0.24 mm² |
| Degree of protection | IP65 |
| Note on degree of protection | In assembled state |
| Ambient temperature | -25 °C ... 85 °C |
| Ambient temperature with moving cable | -5 °C ... 80 °C |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Pollution degree | 1 |
| Material cable sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable sheath colour | Black |
| Manufacturer Nr. | KMPYE-AIF-1-GS-GD-0,3 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568137847 |
| Weight | 0.042000 |
| HS-Code | 85444290 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









