Festo 185696. Angle gripper HGWM-08-EZ-G6
€210.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-185696
Manufacturer Nr.
HGWM-08-EZ-G6
Angle gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€210.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 185702. Angle gripper HGWM-12-EZ-G6
€248.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1320771. Bellow gripper DHEB-27-E-D-E-L
€180.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 8 |
| Max. angular gripper jaw backlash ax, ay | 0.5 deg |
| Max. gripper jaw backlash Sz | 0.03 mm |
| Max. opening angle | 14 deg |
| Repetition accuracy, gripper | 0.02 mm |
| Number of gripper jaws | 2 |
| Drive system | Pneumatic |
| Mode of operation | Single-acting Closed |
| Gripper function | Angle |
| Gripper force back-up | None |
| Design | Wedge-shaped drive |
| Position detection | Without |
| Symbol | 00991898 |
| Operating pressure | 2 bar ... 8 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 4 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 1 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 2.5 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Spring force of stroke compensator | 4 N ... 6 N |
| Spring return moment | 0.006 Nm |
| Total gripping torque at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), opening | 24 Ncm |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 7 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 0.2 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 0.2 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 0.2 Nm |
| Product weight | 23 g |
| Type of mounting | Via female thread |
| Pneumatic connection | M3 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover cap | POM |
| Material housing | High-alloy stainless steel |
| Material gripper jaws | High-alloy steel |
| Manufacturer Nr. | HGWM-08-EZ-G6 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568144609 |
| Weight | 0.120000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








