Festo 192489. Vacuum switch VPEV-1/8-M12
€138.06
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-192489
Manufacturer Nr.
VPEV-1/8-M12
Vacuum switch
Frequently Bought Together
-
This Item:
€138.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 164275. Angled plug socket PEV-1/4-WD-LED-230
€26.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022795. Pressure sensor SPAW-B11R-G14F-2PV-M12
€312.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Conforms to standard | EN 60947-5-1 |
| Symbol | 00991472 |
| Approval | CCC c UL us - Recognized (OL) |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK regulations for electrical equipment |
| Explosion protection | The information in the certificate must be observed! Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Pneumatic/electric pressure transducer |
| Pressure measuring range | -1 bar ... 1.6 bar |
| Operating pressure | -0.1 MPa ... 0.16 MPa |
| Operating pressure | -1 bar ... 1.6 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Media temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Ambient temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Switching element function | Changeover switch |
| Max. switching frequency | 3 Hz |
| Max. switching output voltage AC | 48 V |
| Max. switching output voltage DC | 48 V |
| Max. output current | 4000 mA |
| Min. load current | 1 mA at 24 V 10 mA at 10 V 100 mA at 5 V |
| Utilisation category - inductive load | AC-14 DC-13 |
| Utilisation category - resistive load | AC-12 DC-12 |
| Electrical connection | 4-pin M12x1 Plugs To EN 60947-5-2 Round design |
| Type of mounting | With through-hole |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Product weight | 220 g |
| Material housing | Wrought aluminium alloy |
| Material switch contact | Silver |
| Setting range threshold value | -0.95 bar ... -0.2 bar |
| Setting range threshold value after conversion | 0.16 bar ... 1.6 bar |
| Degree of protection | IP65 |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Manufacturer Nr. | VPEV-1/8-M12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568152246 |
| Weight | 0.270000 |
| HS-Code | 85365080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











