Festo 35554. Vacuum generator VAD-ME-1/8
€228.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-35554
Manufacturer Nr.
VAD-ME-1/8
Vacuum generator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€228.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 162535. Vacuum generator VADMI-300-N
€798.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 162520. Vacuum generator VADM-200-P
€628.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal size, Laval nozzle | 0.95 mm |
| Mounting position | optional |
| Ejector characteristic | High vacuum |
| Integrated function | Electric on-off valve |
| Design | T-shape |
| Symbol | 00991492 |
| Operating pressure | 1.5 bar ... 8 bar |
| Max. vacuum | 85 % |
| Duty cycle | 100% |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Media temperature | 0 °C ... 40 °C |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | 0 °C ... 40 °C |
| Product weight | 123 g |
| Electrical connection | Plugs |
| Type of mounting | Via female thread |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/8 |
| Vacuum connection | G1/8 |
| Material housing | Aluminium |
| Manufacturer Nr. | VAD-ME-1/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568115838 |
| Weight | 0.150000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









