€73.17
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-14015
Manufacturer Nr.
VAD-1/8
Vacuum generator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€73.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 35553. Vacuum generator VAD-MYB-1/8
€228.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 35532. Vacuum generator VAD-ME-I-1/4
€388.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal size, Laval nozzle | 0.8 mm |
| Mounting position | optional |
| Ejector characteristic | High vacuum |
| Design | T-shape |
| Symbol | 00991482 |
| Operating pressure | 1.5 bar ... 10 bar |
| Max. vacuum | 80 % |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Ambient temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/8 |
| Vacuum connection | G1/8 |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | VAD-1/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568002619 |
| Weight | 0.041000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









