Festo 15235. Moment compensator FKG-40-B
€139.07
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-15235
Manufacturer Nr.
FKG-40-B
Moment compensator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€139.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 10771. Rod clevis SGA-M36X2
€407.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 6143. Self-aligning rod coupler FK-M20X1,5
€69.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 40 |
| Radial deviation +/- | 1 mm |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -20 °C ... 120 °C |
| Max. permissible long-term load in force direction +/- | 1600 N |
| Product weight | 1227 g |
| Material driver | Anodised wrought aluminium alloy Galvanised steel |
| Material clevis | Steel Galvanised |
| Material slip piece | Brass |
| Manufacturer Nr. | FKG-40-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568112707 |
| Weight | 1.200000 |
| HS-Code | 84833080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










