Festo 10771. Rod clevis SGA-M36X2
€407.45
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-10771
Manufacturer Nr.
SGA-M36X2
Rod clevis
Frequently Bought Together
-
This Item:
€407.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 36124. Coupling piece KSZ-M8
€27.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2061. Self-aligning rod coupler FK-M6
€16.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | M36x2 |
| Radial deviation +/- | 5 mm |
| Angle compensation +/- | 120 deg |
| Mounting position | optional |
| Threaded connection | Male thread M36x2 |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -40 °C ... 150 °C |
| Product weight | 3938 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material bolt | Galvanised steel |
| Material rod eye | Steel Galvanised |
| Material lock | Spring steel, galvanised |
| Manufacturer Nr. | SGA-M36X2 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568111793 |
| Weight | 3.800000 |
| HS-Code | 73181900 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











