Aventics Valves, Series TC15 R422102201 TC15-3/2OO-SR-024DC-E-FORM_C-VTS
€135.33
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R422102201
Manufacturer Nr.
R422102201
TC15-3/2OO-SR-024DC-E-FORM_C-VTS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€135.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2x3/2-directional valve, Series TC15 - inch R422102242 TC15-3/2OO-SR-230AC-I-FORM_C-NPTF-SGL
€136.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series TC15 R422103066 TC15-5/2XX-SR-NOCOIL-E-ND-SGL
€83.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Valve function | NO/NO |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Manual override | with detent |
| Pilot | External |
| Nominal flow Qn | 1100 l/min |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Min. working pressure | -0.9 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Operational↩voltage | 24 V DC |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | ISO 15217, form C |
| Connector standard | ISO 15217 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Sealing principle | 15 mm, Soft seal |
| Power consumption DC | 2 W |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 12 ms |
| Typ. switch-off time | 16 ms |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Weight | 0.25 kg |
| Housing material | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Manufacturer Nr. | R422102201 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.250000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








