Aventics Diaphragm-type dryer, Series NL4-ADD R412007607 NL4-ADD-G012-SSN-660
€3,547.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412007607
Manufacturer Nr.
R412007607
NL4-ADD-G012-SSN-660
Frequently Bought Together
-
This Item:
€3,547.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Microfilter, Series NL4-FLC 0821303514 NL4-FLC-G012-PNB-HO-00,01
€227.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Distributor, Series NL4-DIC 0821300928 NL4-DIC-G012-NC2
€109.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Diaphragm-type dryer |
| Type | Diaphragm-type dryer |
| Mounting orientation | vertical |
| Port | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 650 l/min |
| Recommended pre-filtering µm | 5 µm, 0.01 µm |
| Filter element | not exchangeable |
| Working pressure min. | 4 bar |
| Working pressure max | 12.5 bar |
| Min. ambient temperature | 2 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 4.55 kg |
| Housing | Die cast zinc |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Reservoir | Aluminum |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | R412007607 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 4.550000 |
| HS-Code | 84818099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










