Aventics Standard oil-mist lubricator, Series NL4-LBS 0821301500 NL4-LBS-G012-PNB-ON
€95.74
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821301500
Manufacturer Nr.
0821301500
NL4-LBS-G012-PNB-ON
Frequently Bought Together
-
This Item:
€95.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Air preparation unit, 2-part, Series NL4-ACD 0821300500 NL4-ACD-G012-GAU-100-PNB-HO-05,00-ON
€285.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Microfilter, Series NL4-FLC 0821303418 NL4-FLC-G014-SSS-AO-00,01
€308.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Lubricator |
| Reservoir | reservoir, PA, without protective guard |
| Compressed air connection | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 6000 l/min |
| Mounting orientation | vertical |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Type of filling | Manual oil filling |
| Lubricator reservoir volume | 125 cm³ |
| Oil dosing at 1000 l/min | 1-2 drops |
| Function | Oil-mist lubricator |
| Function | Can be assembled into blocks |
| Weight | 0.684 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material threaded bushing | Die cast zinc |
| Material reservoir | Polycarbonate |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821301500 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.684000 |
| HS-Code | 84811005 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








