Aventics Microfilter, Series NL4-FLC 0821303418 NL4-FLC-G014-SSS-AO-00,01
€308.11
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821303418
Manufacturer Nr.
0821303418
NL4-FLC-G014-SSS-AO-00,01
Frequently Bought Together
-
This Item:
€308.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Standard oil-mist lubricator, Series NL4-LBS 0821301541 NL4-LBS-G034-PBS-ON
€118.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Microfilter, Series NL4-FLC R412010796 NL4-FLC-G012-PBS-AO-00,01
€309.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Microfilter |
| Parts | Microfilter |
| Reservoir | reservoir, metal, with inspection glass |
| Port | G 1/4 |
| Filter porosity | 0.01 µm |
| Nominal flow Qn | 720 l/min |
| Condensate drain | fully automatic, open without pressure |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. achievable compressed air class acc. to ISO 8573-1:2010 | 1 : - : 2 |
| Filter reservoir volume | 25 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| Recommended pre-filtering | 0.3 µm |
| Weight | 0.886 kg |
| inspection glass | with window |
| Mounting orientation | vertical |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Housing material | Die cast zinc |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material threaded bushing | Die cast zinc |
| Material reservoir | Die cast zinc |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821303418 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.886000 |
| HS-Code | 84213915 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







